Dieta bezlaktozowa – co warto wiedzieć o menu bez laktozy?

Jeśli spożywanie mleka i przetworów mlecznych powoduje u Ciebie nieprzyjemne dolegliwości jelitowe, to być może znak, że nie tolerujesz cukru mlecznego, czyli laktozy. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie dieta bezlaktozowa. Sprawdź, kto powinien na nią przejść i z których produktów należy zrezygnować!

Laktoza – a co to takiego?

Laktoza to cukier występujący w produktach mlecznych. Mówiąc dokładniej, jest to dwucukier – połączenie galaktozy i glukozy, do którego prawidłowego trawienia niezbędny jest właściwy enzym, czyli laktaza. To właśnie ona odpowiada za rozkładanie laktozy na cukry proste, które są następnie wykorzystywane jako źródło energii.

U niektórych osób laktoza nie może być prawidłowo trawiona. W efekcie prowadzi to do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości – wzdęć, bólu brzucha, gazów, mdłości, biegunki czy uczucia przelewania w brzuchu. W takich sytuacjach winowajcą jest niedobór laktazy, który może mieć charakter wrodzony albo wtórny. Aby wyeliminować objawy, wystarczy zazwyczaj przejście na dietę bezlaktozową.

Dieta bezlaktozowa – dla kogo?

Przejście na dietę bezlaktozową jest polecane przede wszystkim osobom, które zmagają się z nietolerancją cukru mlecznego. Co ciekawe, odstawienie produktów spożywczych zawierających laktozę może okazać się pomocne w leczeniu nawracających problemów dermatologicznych oraz w niektórych chorobach układu pokarmowego. Pamiętaj jednak, że każda dieta eliminacyjna powinna być wcześniej skonsultowana z dietetykiem lub lekarzem.

Z jakich produktów należy zrezygnować na diecie bezlaktozowej?

Dieta bezlaktozowa może okazać się nie lada wyzwaniem. W końcu cukier mleczny znajduje się w spożywanym na co dzień mleku i jego przetworach. Dodatkowo można znaleźć go również w lodach, gotowych sosach i słodyczach. Właśnie dlatego, jeśli zmagasz się z nietolerancją laktozy, tak ważne jest czytanie składów na zakupach. Na szczęście producenci postanowili ułatwić życie konsumentom, wprowadzając do swojej oferty produkty bez laktozy. Dzięki temu nie musisz rezygnować z ulubionego jogurtu czy mleka. Wystarczy, że wybierzesz te z odpowiednim oznaczeniem.

Dieta bezlaktozowa z dostawą do domu

Jeśli chcesz przejść na dietę bezlaktozową, ale samodzielne zakupy i sprawdzanie składów wszystkich produktów spożywczych zajmują Ci zbyt wiele czasu, to mamy doskonałe rozwiązanie. Jest nim, oczywiście, catering dietetyczny, dzięki któremu każdego dnia otrzymasz zestaw aż pięciu starannie skomponowanych i odpowiednio zbilansowanych posiłków, i to w smacznej wersji bezlaktozowej. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale także zafundujesz sobie zdrowe i pożywne menu o odpowiedniej kaloryczności. Smacznego!