Obecnie na polski rynku funkcjonuje wiele wyspecjalizowanych pracowni, oferujących eleganckie naszywki. Warszawa i Izabelin to jedne z miejsc, gdzie zamówisz naszywki według własnego projektu w pracowni ZOKO haft. Wyroby ZOKO możesz zamocować na ubraniach na kilka sposobów, w zależności od rodzaju naszywki.
Jak zamocować naszywki: metoda przyszywania
Klasyczne naszywki do samodzielnego przyszycia są bardzo popularne. Jak je przyszyć do kurtki, spodni lub marynarki? Przygotuj mocne nici w kolorze dopasowanym do naszywki. Zorganizuj sobie też solidną igłę, która nie pęknie podczas przekłuwania twardego materiału. Zabezpiecz opuszek palca naparstkiem. Jeśli materiał pod naszywką jest pognieciony, rozprostuj go i wyprasuj.
Gdy masz już nici, igłę i nożyczki, przyłóż naszywkę do miejsca docelowego. Włóż rękę z nawleczoną igłą pod spód kurtki lub spodni i zacznij szyć. Oczywiście pamiętaj o tym, by rozpocząć ścieg od krawędzi naszywki. Dokładnie obszyj dookoła całość, a następnie odetnij nić i zabezpiecz ostatni odcinek na supełek. Jeśli naszywka lekko odstaje, możesz ją wyprasować (naszywki, które mają elementy z tworzywa, prasuj zawsze od wewnętrznej strony odzieży, nigdy bezpośrednio na powierzchni).
Przyklejanie naszywki na odzież
Kolejną metodą mocowania naszywek na odzież jest metoda przyklejania na gorąco. Jak to zrobić? Zamów naszywki (Warszawa ZOKO haft) i starannie przygotuj powierzchnię, na której chcesz je umieścić. Koszulkę, kurtkę lub spodnie upierz, wysusz i wyprasuj. Określ miejsce, gdzie chcesz mieć naszywkę, a następnie przyłóż ją stroną pokrytą klejem (w niektórych modelach naszywek znajduje się warstwa ochronna, którą musisz najpierw zdjąć przed wprasowaniem).
Kiedy naszywka trafi na miejsce docelowe, możesz ją przytwierdzić do materiału przy użyciu agrafek bądź szpilek. Zabezpiecz naszywkę kawałkiem bawełnianej chustki, rozgrzej żelazko i przyłóż je do naszywki (mocno dociśnij powierzchnię żelazka do chustki). Odczekaj kilkanaście sekund i sprawdź, czy naszywka połączyła się z materiałem.